Otso Rantakari: "Nousujohteinen peli."

Tappara pelasi kolmannen CHL-pelinsä ja sarjan ensimmäisen kotiottelunsa ja jatkoi voittosarjaansa. Se kaatoi itävaltalaisen Red Bull Salzburgin toisen kerran viikon sisään. Viikko sitten vieraissa maalieroa joukkueiden välille tuli viiden osuman verran, tänään lukemiksi muodostui 4-2 Tapparan vahvan kolmannen erän ansiosta.

– Voi olla tyytyväinen voittoon. Meillä oli vaikeempi startti tänään, ja sitten ne teki siihen loppuun vielä sen johtomaalin. Hyvin siedettiin sitä tilannetta ja pystyttiin käsittelemään asia. Toka erä oli vähän parempi, ja kolmas erä oli tosi hyvä. Hyvä nousujohteinen suoritus meiltä, Tappara-puolustaja Otso Rantakari kertoi pelin jälkeen haastattelussa.

Rantakari itse oli se, joka sai kunnian laukoa kirvesrintojen kauden ensimmäisen tosipelien maalin. Avauserän loppupuolella syntynyt tasoitusmaali pisti vanhan tutun Live Is Lifen soimaan Hakametsän halliin.

– Kiva soittaa hienoa maalibiisiä. Siinä maalissa oli ihan maailmanluokan tarjoilu Matti Järviseltä, oli kyllä ihan huippupassi. Enemmänkin siihen suuntaan voi antaa kiitosta, että tuli tollanen tontti itelle.

CHL jatkuu sunnuntaina klo 19, kun Tappara kohtaa Hakametsässä saksalaisen Grizzlys Wolfsburgin. Jo sitä ennen puolilta päivin sunnuntaina Tappara-pelaajien otteita voi nähdä kaukalossa taitokisojen merkeissä Tappara-päivänä. Tappara-päivän tapahtumiin on vapaa pääsy. CHL-peliin pääsee kausikortilla ja totta kai myös lippuluukun kautta.

Ottelukalenteri

Koti Vieras
Ma
Ti
Ke
To
Pe
La
Su