07.02.2025 14:00
Tappara päivittää urheilustrategiaansa
Tapparan urheilustrategian päivitys käynnistyy keväällä.
Tapparan nykyinen urheilustrategia kattaa vuodet 2022–2026 ja keskittyy erityisesti urheilutoiminnan sisältöihin. Seuran tavoitteena on olla jääkiekkoilun arvostettu ja menestyvä edelläkävijä. Nykyisen strategiakauden aikana Tappara on voittanut Suomen mestaruuden kolmesti sekä kertaalleen CHL-mestaruuden ja -hopeaa. Lisäksi U20-joukkue on saavuttanut kultaa ja pronssia sekä U16-joukkue kultaa.
– Aloitamme nyt keväällä seuraavan urheilustrategian valmistelun, joka ulottuu 2030-luvulle saakka. Tällä kertaa keskiössä ovat erityisesti rakenteet. Tavoitteena on saada strategian ensimmäinen vaihe valmiiksi syksyllä 2025. Strategia on yhteinen Tappara ry:lle ja Tamhockey Oy:lle, kattaen sekä juniori- että ammattilaisurheilun, kertoo puheenjohtaja Mikko Leinonen.
– Tapparan tavoitteena on kehittää urheilujohtamisesta kilpailuetu ja tulevaisuudessa vahvistaa myös urheilujohdon resursseja. Kesän strategiaprosessissa nämä määritellään tarkemmin, Leinonen jatkaa.
Urheilujohtaminen Tapparassa
Tapparan urheilujohtaminen kattaa olosuhteiden ja valmennuksen kehittämisen, pelaajarekrytoinnin sekä yhteistyön Tappara ry:n yhteistyöseurojen, ulkomaisten seurojen ja muiden sidosryhmien kanssa.
Seuran eri joukkueissa työskentelee urheilijoiden lisäksi noin 30 päätoimista valmentajaa ja asiantuntijaa.
Tapparan urheilutoimintaa johtaa urheilun kehitysjohtaja Kimmo Vähä-Ruohola, joka on toiminut seurassa kolmentoista kauden ajan sekä urheilujohdossa että valmennustehtävissä.
Urheilupäällikön tehtävässä aloittaa 1.5.2025 Janne Lahti, joka siirtyy tehtävään joukkueenjohtajan paikalta. Lahti on aiemmin toiminut myös pelaaja-agenttina. Uudessa roolissaan hän keskittyy erityisesti pelaajarekrytointiin ja -tarkkailuun sekä liigajoukkueen päivittäisiin urheilujohdon asioihin.
Tapparan nykyisen urheilupäällikön Antti Tuomenoksan määräaikainen sopimus päättyy kuluvan kauden lopussa. Hänen kolme kautta kestäneen pestinsä aikana Tappara on voittanut kahdesti Suomen mestaruuden ja CHL-mestaruuden sekä menestynyt myös juniorisarjoissa.
– Kaudella 2025–2026 pelaajarekrytointia hallituksen vahvistaman budjetin puitteissa koordinoi urheilun kehitysjohtaja Kimmo Vähä-Ruohola, tukenaan urheilupäällikkö Janne Lahti. Päävalmentaja Rikard Grönborg antaa myös näkemyksensä. Pelaajarekrytointi Tapparassa on aina tiimityötä, kertoo toimitusjohtaja Mika Aro.
– Tapparan urheilutoiminta jatkaa kasvun ja kehityksen tiellä myös tulevilla kausilla. Panostamme entistä enemmän muun muassa yksilöiden kehittämiseen, urheilun olosuhteisiin ja kansainväliseen yhteistyöhön. Ensi kauden Liiga-joukkueen kokoaminen on edistynyt hyvin tavoitteiden mukaisesti, ja joukkueen runko on pitkälti valmiina. Tappara pyrkii kauteen lähdettäessä olemaan mahdollisimman kotimainen ja laadukas joukkue, toteaa urheilun kehitysjohtaja Kimmo Vähä-Ruohola.